ARBEITER KLASSE – kontestacja w rytmie electro-pop?

ARBEITER KLASSE – kontestacja w rytmie electro-pop?

ARBEITER KLASSE to działający na przełomie lat 80. i 90. XX wieku duet/trio z Lublina, nawiązujący w początkach swej twórczości do stylu muzyki promowanej przez brytyjską wytwórnię 4AD. W pierwszych dokonaniach grupy uwiecznionych na kompilacyjnej kasecie, która w ilości 50 egzemplarzy ukazała się w 1988 r. nakładem wydawnictwa OBUH, łatwo dostrzegalne były wpływy wykonawców takich, jak XMAL DEUTSCHLAND czy BAUHAUS. (Na marginesie warto dodać, że obok ARBEITER KLASSE na składance tej debiutował również inny lubelski wykonawca – SOVIET SOUND, czyli eksperymentujący w domowym zaciszu Dariusz Pańkowski. Jako bonus umieszczono na kasecie dwa nagrania projektu, który potem przyjął nazwę ZA SIÓDMĄ GÓRĄ). Sami wykonawcy z ARBEITER KLASSE – z Dariuszem Maruszakiem, wokalistą grupy, na czele – nie ukrywali również swej fascynacji albumem „Nowa Aleksandria” puławskiej SIEKIERY. Ze swym pierwszym – eksperymentalnym, minimalistycznym – programem zespół ARBEITER KLASSE wystąpił na festiwalu Poza Kontrolą w warszawskim Remoncie. Wkrótce potem grupa porzuciła muzyczne eksperymenty i stylistycznie zbliżyła się do wykonawców z nurtu new wave/synth pop. W tym też stylu w 1989 r. zarejestrowali kilka utworów w studiu Radia Lublin, a na potrzeby Telewizji Lublin zrealizowali teledysk „Kiss me”. Nagraniem „Gry i zabawy towarzyskie” kogoś z radiowej Trójki zainteresowała podobno dziewczyna jednego z członków zespołu. W ten sposób 30 grudnia 1989 r. utwór ten zadebiutował na 50. pozycji 411. notowania Listy Przebojów Trójki, gdzie przez 6 tygodni piął się w górę, docierając do pierwszej czterdziestki, po czym z niewyjaśnionych przyczyn zniknął z Listy. Bardzo szybko zapomniano również o samym zespole. Na ślady twórczości grupy ARBEITER KLASSE można jednak natrafić w Internecie.

Lublin, styczeń 2013

ARBEITER KLASSE Kiss me (teledysk)

YouTube Preview Image

ARBEITER KLASSE Europo (?)/Już tylko kosmos (?) (audio)