ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC

ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC

W latach 1985-87 działała w Lublinie formacja muzyczna o nazwie ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC. Zafascynowana twórczością THE BEATLES grupa wykonywała covery utworów tego zespołu z pierwszego okresu działalności: Cry for a Shadow, I Saw Her Standing There, Chains, Twist and Shout, From Me to You, A Hard Day's Night, And I Love Her, I Feel Fine, She’s A Woman.

Bezpośrednim impulsem do założenia grupy stał się dla młodych muzyków wchodzący wówczas na kinowe ekrany film Radosława Piwowarskiego Yesterday. Próby zespołu, bez perkusji, odbywały się początkowo w mieszkaniu jego leadera – Mariusza Orłowskiego, zauroczonego twórczością czwórki z Liverpoolu od czasów szkoły podstawowej. Jako wzmacniacz służył grupie odbiornik radiowy marki Taraban.

Po jakimś czasie zespół zamieścił w lokalnej prasie ogłoszenie o poszukiwaniu perkusisty. Gdy w 1986 r. grupie udało się w końcu znaleźć miejsce na próby w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Skierki 12, a następnie w Klubie Osiedlowym os. „Centrum” przy ul. Junoszy 47, za bębnami zasiadało kolejno kilku instrumentalistów. Na perkusji grali m.in. Zbigniew Pyc i Wojciech Stefaniak.

Trzon formacji stanowił cały czas duet: grający na gitarze rytmicznej Mariusz Orłowski i basista Jacek Janicki. Po odejściu z zespołu Grzegorza Stopyry (we wrześniu 1986 r.), który grał na gitarze solowej, grupa rozpoczęła poszukiwania nowego muzyka na to stanowisko. Gdy współpracę z zespołem miał podjąć grający na gitarze rytmicznej Artur Tarkowski, na krótki czas Mariusz Orłowski zamienił gitarę rytmiczną na solową. Ostatecznie rolę gitarzysty solowego powierzono Piotrowi Borowskiemu. Na próbach zespołu pojawiał się też okazjonalnie dysponujący znakomitym głosem Eryk Stępień.

W wyniku odejścia z zespołu Piotra Borowskiego, ciągłych problemów ze znalezieniem stałego perkusisty oraz brakiem odpowiedniego sprzętu nagłośnieniowego, grupa zawiesiła próby w 1987 roku. Wkrótce na stałe opuścił Lubelszczyznę mieszkający do tej pory w Świdniku Jacek Janicki.

Zanim zespół zakończył swą działalność, zdążył zaprezentować się dwukrotnie na organizowanym przez Lubelski Dom Kultury (obecnie Centrum Kultury w Lublinie) przeglądzie Miejska Scena Amatora – w 1986 (6 kwietnia) i 1987 (15 marca) roku. Ponadto 25 września 1986 r. grupa dała koncert w Klubie Osiedlowym os. „Centrum” w Lublinie.

W 1996 r. Mariusz Orłowski reaktywował zespół w zmienionym składzie, aby w profesjonalnym studiu dokonać nagrań demo utworów THE BEATLES z polskimi parafrazami oryginalnych tekstów.

(mario)

ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC 1986

Utwory zarejestrowano na amatorskim magnetofonie podczas czwartej edycji Miejskiej Sceny Amatora w Lublinie.

 
 

ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC 1996

Utwory zostały zarejestrowane na ośmiośladowym magnetofonie analogowym. Nagrania dedykujemy Panu Januszowi Ćwikowi, który 10 lat wcześniej nie uwierzył w nas.

ORKIESTRA KLUBU SAMOTNYCH SERC

 
 

"Sztandar Ludu" z dnia 16 marca 1987 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.