Zabytkowy kościół mariawicki w Łanach

Mariusz Orłowski

Zabytkowy kościół mariawicki w Łanach

Kościół pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łanach k. Markuszowa (pow. puławski), siedzibę parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, wzniesiono w latach 1907-1909 za pieniądze pochodzące ze składek wiernych. Budowie świątyni przewodniczył ks. Piotr Goliński.

Drewniany – aktualnie remontowany – kościół ma konstrukcję sumikowo-łątkową i wieńcową. Oszalowany budynek sakralny został wzniesiony na murowanej podmurówce. Pierwotnie był kryty gontem i obecnie – po wymianie pokrycia dachu – stracił trochę ze swego dawnego uroku. Kościół jest trójnawową budowlą halową z chórem muzycznym. Prezbiterium jest oddzielone od reszty świątyni ażurową balustradą wykonaną z drewna. Konstrukcja kościoła budzi uznanie zarówno turystów, jak i architektów. W otoczeniu świątyni znajduje się cmentarz mariawicki.

Nabożeństwa w kościele, na których zgromadza się kilkoro parafian, odprawiane są w pierwszą niedzielę każdego miesiąca o godzinie 13.00. Mariawicką parafię w Łanach obsługuje proboszcz kapł. M. Sławomir Rosiak z Lublina. Uroczystość parafialna obchodzona jest 8 maja. Parafia należy do diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Lublin, sierpień 2009

Możliwość komentowania jest wyłączona.